FED GAME LOAD 16GA 2 3/4 #7.5 25/250
$19.31
Federal Game Load, 16 Gauge 2.75, #7.5, 2 1/2 Dram, 1oz, 25 Round Box H16075
112 in stock
Additional information
| Weight | 2.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.9 × 3.9 × 2.5 in |
| dram | 2 1/2 Dram |
| caliber | 16 Gauge 2.75 |
| grain_weight | #7.5 |
| manufacturer | Federal |
| model | Game Load |
| ounce_of_shot | 1oz |
| product_type | Lead |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 029465050771 |
| brand | Federal |
Product Description
Woods or fields. Fur or feathers. Federal(R) Game-Shok(R) Upland loads have you covered. They are carefully crafted and packed with features that provide reliable” effective performance on a variety of upland game.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews