FED HVYWGHT TSS 12GA 3 #7 5/50
$77.03
Federal Heavyweight TSS with Flightcontrol Flex, 12 Gauge 3, #7 Shot, 1 3/4oz, 5 Round Box, California Certified Nonlead Ammunition PTSSX193F7
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.8125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.2 × 3 × 1 in |
| caliber | 12 Gauge 3 |
| grain_weight | #7 |
| manufacturer | Federal |
| model | Heavyweight TSS |
| ounce_of_shot | 1 3/4oz |
| product_type | TSS |
| units_per_box | 5 |
| units_per_case | 50 |
| upc | 604544637984 |
| brand | Federal |
Product Description
Kill gobblers at longer distances than ever before with HEAVYWEIGHT TSS. Its payload of HEAVYWEIGHT Tungsten Super Shot provides the highest pellet counts possible-up to double those of lead loads of the same weight. The tungsten-alloy material’s 18 gm/cc density is 22 percent higher than standard tungsten and 56 percent more than lead. The result is the most energy and highest velocities at extreme range. Its rear-braking FLITECONTROL FLEX wad performs flawlessly through ported and standard turkey chokes for the most consistent” deadly patterns possible.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews