X7 CONQUER 3-18X50 MRAD FFP IL
$827.99
X7 CONQUER 3-18X50 MRAD FFP IL ILLUMINATED | FIRST FOCAL
6 in stock
Additional information
| Weight | 1.9375 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Riton Optics |
| model | X7 Conquer |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte |
| optic_magnification | 3X – 18X |
| main_tube_size | 34mm |
| objective_size | 50mm |
| optic_adjustments | 1/10 MRAD |
| reticle | T3 MRAD Reticle |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 850041390154 |
| brand | Riton Optics |
| part_number | 7C318LFI23 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 7C318LFI23
Manufacturer: Riton Optics
Model: X7 Conquer
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte
Overall Length: 13.62″
Weight: 31 oz.
Shipping Weight: 3.5
Feature: Exposed Tactical Turrets
Feature: R7 Zero Stop Turrets
Feature: First Focal Plane.
Optic Magnification: 3X – 18X
Optic Maintube: 34mm
Objective Size: 50mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/10 MRAD
Optic Reticle: T3 MRAD Reticle
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews