Additional information
| Weight | 1.6 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Trijicon |
| model | Tenmile |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte Black |
| optic_magnification | 5X – 25X |
| main_tube_size | 34mm |
| objective_size | 50mm |
| optic_adjustments | 0.1 MOA |
| reticle | MRAD Center Dot Red |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 719307403499 |
| brand | Trijicon |
Product Description
Manufacturer Model Number: TM2550-C-3000011
Manufacturer: Trijicon
Model: Tenmile
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte Black
Overall Length: 13.5″
Weight: 25.6 oz.
Shipping Weight: 4.0
Feature: Second Focal Plane
Feature: Exposed Elevation Adjuster
Feature: Return to Zero
Optic Magnification: 5X – 25X
Optic Maintube: 34mm
Objective Size: 50mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 0.1 MOA
Optic Reticle: MRAD Center Dot Red
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews