REM SLGR 12GA 2.75 1OZ 5/250
$8.27
Remington Slugger, 12 Gauge, 2.75, 1oz, Rifled Slug, 5 Round Box 20300
195 in stock
Additional information
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 2.5 × 1 in |
| caliber | 12 Gauge 2.75 |
| manufacturer | Remington |
| model | Slugger |
| ounce_of_shot | 1oz |
| product_type | Rifled Slug |
| units_per_box | 5 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 047700020907 |
| brand | Remington |
| part_number | 20300 |
Product Description
Always in the forefront of deer slug technology” Remington redesigned their 12-gauge Slugger Rifled Slug for a 25% improvement in accuracy. Also” at 1760 fps muzzle velocity” these 3″ 12-ga. Magnum slugs shoot 25% flatter than regular 12-ga. slugs. Packed in convenient” easy-carrying 5-round boxes. Also available in a reduced recoil loading.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews