FIREFIELD RAPIDSTRIKE 1-6X24 SCOPE
$179.97
Firefield RapidStrike Rifle Scope, 1-6X24, Second Focal Plane, Circle Dot Reticle, Matte Finish, Black, Includes Honeycomb lens filter, Cantilever Mount, Throw Lever, Honeycomb Lens Cover FF13070K
36 in stock
Additional information
| Weight | 1.875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.7 × 4.3 × 3.7 in |
| manufacturer | Firefield |
| model | RapidStrike |
| objective | 24mm |
| power | 1-6X |
| reticle | Circle X dot |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 812495025907 |
| brand | Firefield |
| part_number | FF13070K |
Product Description
Improve quick target acquisition speeds with the help ofthe new Firefield RapidStrike 1-6×24 Riflescope Kit. Firefield’s kit comes complete with a cantilever mount” throw lever and honeycomb lens filter to reduce glare. Firefield developed the RapidStrike for close to mid-range training” competitions” hunting and target shooting.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews