FED GAME LOAD 12GA 2.75 #8 25/250
$12.92
Federal Game Load Upland Heavy Field, 12 Gauge, 2.75, #8, 3 1/4 Dram, 1 1/8 oz, Shot, 25 Round Box H1238
711 in stock
Additional information
| Weight | 2.4375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.1 × 2.6 × 4.3 in |
| dram | 3 1/4 Dram |
| caliber | 12 Gauge 2.75 |
| grain_weight | #8 |
| manufacturer | Federal |
| model | Game Load |
| ounce_of_shot | 1 1/8 oz |
| product_type | Shot |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 029465002084 |
| brand | Federal |
| part_number | H1238 |
Product Description
Woods or fields. Fur or feathers. Federal Game Loads have you covered. They are carefully crafted and packed with features that provide reliable” effective performance on a variety of upland game.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews