EOTECH VUDU 1-10X28MM SR5 MIL TAN
$1,855.00
EOTech Vudu, 1-10X28 First Focal Plane, Rifle Scope, 34mm Tube, SR5 Illuminated MIL Reticle, Tan VDU1-10FFSR5TAN
10 in stock
Additional information
| Weight | 2.125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 4.8 × 3.8 in |
| manufacturer | EOTech |
| model | Vudu |
| objective | 28 |
| power | 1-10X |
| reticle | SR-5 |
| size | 34mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Tan |
| upc | 672294110255 |
| brand | EOTech |
| part_number | VDU1-10FFSR5TAN |
Product Description
EOTECH’s Vudu 1-10×28 offers a robust 34mm” one-piece aircraft aluminum tube and single-piece eyepiece that includes a removable throw-lever for fast changes in magnification. The low profile elevation turret includes a push/pull locking system and a capped windage turret for a secure zero. The illuminated” glass-etched reticle and first focal plane design allows for distance estimation at any magnification and lighting condition.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews