X3 PRIMAL 4-16X44 30MM MOA
$399.00
X3 PRIMAL 4-16X44 30MM MOA MATTE BLACK DUPLEX RETICLE
26 in stock
Additional information
| Weight | 1.66 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Riton Optics |
| model | X3 Primal |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte |
| optic_magnification | 4X – 16X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 44mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | DHR Thick Duplex |
| upc | 850041390215 |
| brand | Riton Optics |
| part_number | 3P416ASD23 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 3P416ASD23
Manufacturer: Riton Optics
Model: X3 Primal
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte
Overall Length: 12.87 in.
Weight: 26.56 oz.
Shipping Weight: 2.5
Feature: Capped Turrets
Feature: Zero Resettable Turrets
Feature: Removable Throw Lever
Optic Magnification: 4X – 16X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 44mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: DHR Thick Duplex
Optic Reticle Illuminated: false
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews