X3 PRIMAL 3-12X56 30MM ILL DPX
$449.00
X3 PRIMAL 3-12X56 30MM ILL DPX MATTE BLACK | CENTERDOT DUPLEX
47 in stock
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Riton Optics |
| model | X3 Primal |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte |
| optic_magnification | 3X – 12X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 56mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | RDH Reticle |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 850041390031 |
| brand | Riton Optics |
| part_number | 3P312ASI23 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 3P312ASI23
Manufacturer: Riton Optics
Model: X3 Primal
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte
Overall Length: 13.37″
Weight: 17.6 oz.
Shipping Weight: 2.75
Feature: Capped Turrets
Feature: Zero Resettable Turrets
Feature: Removable Throw Lever
Optic Magnification: 3X – 12X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 56mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: RDH Reticle
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews