Additional information
| Weight | 1.375 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Riton Optics |
| model | X1 Primal |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte |
| optic_magnification | 4X – 16X |
| main_tube_size | 1" |
| objective_size | 44mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | RUT Reticle |
| upc | 850041390253 |
| brand | Riton Optics |
| part_number | 1P416AS23 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 1P416AS23
Manufacturer: Riton Optics
Model: X1 Primal
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte
Overall Length: 12.87″
Weight: 22 oz.
Shipping Weight: 2.45
Feature: Capped Turrets
Feature: Zero Resettable Turrets
Feature: Removable Throw Lever
Optic Magnification: 4X – 16X
Optic Maintube: 1″
Objective Size: 44mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: RUT Reticle
Optic Reticle Illuminated: false
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews