WIN LB XR TRKY 12GA 3 #4 10/100
$28.55
Winchester Ammunition Long Beard XR, 12 Gauge, 3 Chamber, #4, 1.75 oz, Shotshell Shot-Lok with Lead Shot, 10 Round Box STLB1234
553 in stock
Additional information
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 3 × 1.8 in |
| caliber | 12 Gauge 3 |
| grain_weight | #4 |
| manufacturer | Winchester Ammunition |
| model | Long Beard XR |
| ounce_of_shot | 1.75oz |
| product_type | Shotshell |
| units_per_box | 10 |
| units_per_case | 100 |
| upc | 020892021341 |
| brand | Winchester Ammunition |
Product Description
Forty yards has long been the standard by which all turkey loads were measured. No more. It’s time to go farther with Winchester Longbeard XR. Featuring new-to-the-world Shot-Lok Technology. Longbeard XR offers the tightest patterns and longest shot capability of any traditional turkey load in history – with twice the pellets in a 10″ circle out to 60 yards. Longbeard XR has the knockdown power of popular heavier-than-lead loads at a fraction of the cost” meaning it’s a turkey-slamming game changer for hunters looking to push the limits.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews