Additional information
| Weight | 1.26875 lbs |
|---|---|
| manufacturer | EO Tech |
| model | Vudu Precision Rifle Scope |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Tan |
| optic_magnification | 1X – 10X |
| main_tube_size | 34mm |
| objective_size | 28mm |
| optic_adjustments | 1/10 MOA |
| reticle | SR-5 MRAD |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 672294110255 |
| brand | EO Tech |
| part_number | VDU1-10FFSR5TAN |
Product Description
Manufacturer Model Number: VDU1-10FFSR5TAN
Manufacturer: EO Tech
Model: Vudu Precision Rifle Scope
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Tan
Overall Length: 10.63″
Weight: 20.3 oz
Shipping Weight: 2.15
Feature: First Focal Plane
Feature: Push Button Illum. Control
Optic Magnification: 1X – 10X
Optic Maintube: 34mm
Objective Size: 28mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/10 MOA
Optic Reticle: SR-5 MRAD
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews