TRIJICON ACCUPOINT 1-6X24 MIL-DOT GR
$1,127.42
Trijicon AccuPoint, Rifle Scope, 1-6X24mm, MIL-Dot with Green Dot, Matte, 30mm TR25-C-200095
3 in stock
Additional information
| Weight | 2.5625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 5.5 × 4 in |
| manufacturer | Trijicon |
| model | AccuPoint |
| objective | 24 |
| power | 1-6X |
| reticle | MIL-Dot Crosshair With Green Dot |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 719307401716 |
| brand | Trijicon |
Product Description
The Trijicon AccuPoint is a high-quality” variable powered sporting riflescope featuring a battery-free illuminated reticle” superior glass clarity and rugged construction. Designed to stand up to the elements” the AccuPoint maintains the refinement needed for precise windage and elevation adjustments. The multi-layer coated lenses provide superior light transmission” while the illuminated reticle aids in quick target engagement. The AccuPoint provides a quick focus eyepiece and long eye relief.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews