STEINER 10X50 MILITARY MARINE BINO
$539.99
Steiner Tactical, Binocular, 10X, 42mm Objective, Matte Finish, Black, Includes Case, Cleaning cloth. Neck Strap, Objective Cover, Rain Guard, Shoulder Strap 2035
Out of stock
Additional information
| Weight | 3.9375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 9 × 5 in |
| manufacturer | Steiner |
| model | Military Marine |
| objective | 50mm |
| power | 10X |
| product_type | Binoc |
| color | Green |
| upc | 840229103119 |
| brand | Steiner |
| part_number | 2035 |
Product Description
The civilian version of their proven military binoculars” adapted for rugged all-around use. as sharp” clear and battle-worthy as the warrior models they’re based on. Light and easy to handle” with for bright images and a wide field of view for steady viewing” even on the move. Higher magnification and larger objectives are ideal for open terrain and hilly country” and for spotting game in low-light conditions.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews