Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Burris Optics |
| model | Signature HD |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black |
| optic_magnification | 2X – 10X |
| main_tube_size | 1" |
| objective_size | 40mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | Ballistic E3 Rear Focal Plane |
| upc | 000381005304 |
| brand | Burris Optics |
Product Description
Manufacturer Model Number: 200530
Manufacturer: Burris Optics
Model: Signature HD
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black
Overall Length: 11.7″
Weight: 17.6 oz.
Shipping Weight: 1.75
Feature: Push/Pull Locking Turrets
Optic Magnification: 2X – 10X
Optic Maintube: 1″
Objective Size: 40mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: Ballistic E3 Rear Focal Plane
Optic Reticle Illuminated: false
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews