SIGHTMARK PRESIDIO 5-30X56 LR2 FFP
$539.97
Sightmark Presidio LR2, First Focal Plane, Rifle Scope, 5-30X56mm, MRAD Illuminated LR2 Reticle, 30mm Main Tube, Matte Finish, Black SM13142LR2
4 in stock
Additional information
| Weight | 3.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 5.3 × 4.5 in |
| manufacturer | Sightmark |
| model | Presidio LR2 FFP |
| objective | 56mm |
| power | 5-30X |
| reticle | MRAD Illuminated Reticle |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 812495029905 |
| brand | Sightmark |
| part_number | SM13142LR2 |
Product Description
Offering a wide magnification range for mid-range to long-range shooting” the Presidio 5-30×56 combines elite performance with a sleek” stealthy appearance. Designed for shooters” the Presidio 5-30x features a first focal plane reticle calibrated for a maximum caliber of .338″ red reticle illumination for contrast against targets and low light shooting” and fully multi-coated optics. Its capped” low-profile turrets produce clear” audible clicks and feature aggressive exterior ‘knurling'” to add a distinct tactile feel to give shooters greater confidence when adjusting their windage and elevation. With built-in zero stops” and a single-piece” 30mm tube and aircraft grade aluminum construction” the Presidio is extremely accurate and durable. IP67 waterproof and dust-proof” the Presidio is ideal for a variety of firearms” including ARs and bolt actions rifles. The Presidio 5-30×56 includes a flip-up lens caps” a handy throw lever and one CR2032 battery.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews