REM NITRO TRKY 12GA 3.5IN #6 10/100
$19.04
Remington Nitro Turkey, Magnum, 12 Gauge 3.5, #6, 2oz, Lead, 10 Rounds Per Box 26712
199 in stock
Additional information
| Weight | 1.5625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 4.3 × 1.5 in |
| dram | Max Dr |
| caliber | 12 Gauge 3.5 |
| grain_weight | #6 |
| manufacturer | Remington |
| model | Nitro Trukey |
| ounce_of_shot | 2oz |
| product_type | Lead |
| units_per_box | 10 |
| units_per_case | 100 |
| upc | 047700504001 |
| brand | Remington |
| part_number | 26712 |
Product Description
Remington Nitro Turkey loads contain Remington’s extra-hard lead shot. Their unique manufacturing process yields shot that is as hard and round as copper-plated shot. In fact” Nitro Turkey Magnums will pattern as well as other copper-plated” buffered loads without the higher cost. With Remington’s specially blended powder recipe” and advanced Power Piston one-piece wad” Nitro Turkey Loads deliver a full 1 7/8 oz. payload at 1210 fps and 80% pattern densities with outstanding knockdown power at effective ranges.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews