Additional information
| Weight | 1.35625 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Simmons Optics |
| model | Pro Target |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black |
| optic_magnification | 6X – 24x |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 44mm |
| optic_adjustments | 0.1 MIL |
| reticle | Mil Dot Reticle |
| adjustable_objective | f |
| illuminated_reticle | f |
| upc | 045618000158 |
| brand | Simmons Optics |
| part_number | SIM62444 |
Product Description
Manufacturer Model Number: SIM62444
Manufacturer: Simmons Optics
Model: Pro Target
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black
Weight: 21.7 oz.
Shipping Weight: 1.75
Feature: Exposed Turrets
Feature: 30mm Rings Included
Feature: Flip Caps Included
Optic Magnification: 6X – 24X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 44mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 0.1 MIL
Optic Reticle: Mil Dot Reticle
Optic Reticle Illuminated: false
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews