MAG KIMBER TAC MAG 45ACP 8RD SS
$29.63
Kimber America Magazine, Kim Pro, Tac Mag, 45 ACP, 8 Rounds, For 1911, Stainless Steel, Silver 1100721A
106 in stock
Additional information
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 3.5 × 1 in |
| capacity | 8 Rounds |
| caliber | 45 ACP |
| manufacturer | Kimber America |
| product_type | Magazine |
| color | Silver |
| upc | 669278117218 |
| brand | Kimber America |
| part_number | 1100721A |
Product Description
Designed for full-size Kimber models (Custom” Pro” Ultra+)” this Tac-Mag features a Teflon-coated stainless steel follower” Rocket wire spring and an exclusive quick-change floorplate with three included bases: a conventional stainless steel plate” slim bumper pad and a thick bumper pad for competition or use with extended magazine wells.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews