KONUS KONUSPOT-100 20-60X100 GRN/BLK
$437.74
Konus KonuSpot-100, Spotting Scope, 20-60X100, 74oz, Green/Black Color, Includes Storage Case, Smart Phone Adapter, (Tripod Not Included) 7127
6 in stock
Additional information
| Weight | 7.875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 8.5 × 6.8 in |
| manufacturer | Konus |
| manufacturer_weight | 74oz |
| model | Konuspot |
| objective | 100 |
| power | 20-60X |
| color | Green |
| upc | 698156071274 |
| brand | Konus |
| part_number | 7127 |
Product Description
The KonuSpot 20X-60X100 is a powerful spotting scope with high image definition. Multi-coated optics increase brightness. Increased resolution provides a clean” clear image at astounding distances” just not found with other spotting scopes. A durable metal body with rubber armor” provides an antishock barrier for long term use. The comfort of a 45 degree eyepiece is invaluable when seated or used for prolonged periods of time. A unique quick-swivel set screw allows the unit to rotate for great versatility in the field” on the bench” in a window mount” or for shared views. The special eyepiece permits every Reflex-DHLR Camera to be connected to the spotting scope” and to every compact camera using the optional adapter #1301. It also includes a special adapter for smartphones that makes this optic even more versatile.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews