FED PWRSHK 3006 150GR SP 20/200
$32.80
Federal PowerShok, 30-06, 150 Grain, Soft Point, 20 Round Box 3006A
427 in stock
Additional information
| Weight | 1.3125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 3.5 × 1.3 in |
| caliber | 30-06 Springfield |
| grain_weight | 150Gr |
| manufacturer | Federal |
| model | PowerShok |
| product_type | Soft Point |
| units_per_box | 20 |
| units_per_case | 200 |
| upc | 029465084578 |
| brand | Federal |
| part_number | 3006A |
Product Description
The traditional lead-core hunting bullets in Federal(R) PowerShok(R) rifle loads provide solid accuracy and power at an affordable price. They feature reliable Federal brass” primers and powder and are suited to a wide variety of medium and big game.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews