Additional information
| Weight | 0.9375 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Crimson Trace |
| model | Brushline Pro Riflescope |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black Anodized |
| optic_magnification | 3X – 9X |
| main_tube_size | 1" |
| objective_size | 40mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | Plex Reticle |
| upc | 810048570232 |
| brand | Crimson Trace |
| part_number | 01-01450 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 01-01450
Manufacturer: Crimson Trace
Model: Brushline Pro Riflescope
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black Anodized
Weight: 15 oz.
Shipping Weight: 1.2
Feature: Waterproof/Shockproof
Feature: Second Focal Plane
Feature: Spring-Loaded Zero Reset
Optic Magnification: 3X – 9X
Optic Maintube: 1″
Objective Size: 40mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: Plex Reticle
Optic Reticle Illuminated: false
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews