Additional information
| Weight | 14.850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.250 × 12.500 × 4.250 in |
| upc | 818725011061 |
| brand | Franklin Armory |
| barrel_length | 16" M4 Contour |
| capacity | 30 + 1 |
| finish | Hard Coat Anodized |
| magazine | 1 30 rd. |
| sights | Magpul MBUS |
Product Description
Features:
- Barrel Length + Type: 16″ M4 SBN
- Handguard/Upper: 15″ FSR?
- Front Sight: Magpul MBUS
- Rear Sight: Magpul MBUS
- Charging Handle: Standard
- Bolt Carrier: Salt Bath Nitride
- Lower: Libertas?
- Trigger: BFSIII?
- Gas System: Midlength
- Gas System: Low Profile
- Muzzle Device: Triumvir?
- Color: Black
- Stock: Magpul CTR
- Grip: Ergo Ambi Sure
- Features: Bilateral Push Button QD Mounts
- Calibers: 5.56 NATO (1/7) Twist
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews