Additional information
| Weight | 1.125 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Bushnell |
| model | AR Optics |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black |
| optic_magnification | 1X – 4X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 24mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | BTR-1 Reticle |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 029757003140 |
| brand | Bushnell |
Product Description
Manufacturer Model Number: AR71424I
Manufacturer: Bushnell
Model: AR Optics
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black
Overall Length: 9.4″
Weight: 18 oz.
Shipping Weight: 1.8
Feature: Multi-Coated Lens
Feature: Capped Turrets
Feature: Throw Down PCR Lever
Optic Magnification: 1X – 4X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 24mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: BTR-1 Reticle
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews