Additional information
| Weight | 0.825 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Simmons Optics |
| model | 8-Point |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black |
| optic_magnification | 3X – 9X |
| main_tube_size | 1" |
| objective_size | 50mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | Truplex Reticle |
| upc | 045618105198 |
| brand | Simmons Optics |
Product Description
Manufacturer Model Number: 510519
Manufacturer: Simmons Optics
Model: 8-Point
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black
Weight: 13.2 oz.
Shipping Weight: 1.35
Feature: Quick Target Acquisition
Feature: Capped Turrets
Feature: TrueZero Adjustment System
Optic Magnification: 3X – 9X
Optic Maintube: 1″
Objective Size: 50mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: Truplex Reticle
Optic Reticle Illuminated: false
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews