Additional information
| Weight | 8.850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.000 × 8.250 × 2.500 in |
| upc | 752334401007 |
| brand | Hi-Point Firearms |
| barrel_length | 17.5" |
| capacity | 10 Rounds |
| color | Black |
| finish | Black |
| magazine | 1 10 rd. |
| sights | F: Post R: Peep |
| stock | Polymer |
Product Description
The Hi-Point 40TS Carbine is constructed with an all-weather polymer skeletonized stock with fully adjustable sights, a manual thumb safety and a threaded .578 x 28 standard barrel. This carbine features a free trigger lock, a sling, swivel and scope base and an internal recoil buffer in stock. It is coated in a black powder finish and holds a capacity of 10-shot magazine standard round
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews