Additional information
| Weight | 11.210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 818725011955 |
| brand | Franklin Armory |
| barrel_length | 7.5" Medium Contour |
| capacity | 10 + 1 |
| finish | Hard Coat Anodized |
| magazine | 1 10 rd. |
| sights | Optics Ready |
Product Description
Franklin Armory® CA7 is Approved on California Handgun Roster. – The CA7 features: – Barrel Length + Type: 7.5 Medium Contour – Handguard/Upper: 7 FST – Sights: Optics Ready – Twist: 1:9 – Charging Handle: Standard – Bolt Carrier: Salt Bath Nitride – Lower: Pistol – Trigger: CA Trigger – Muzzle Device: A2 – Color: Black – Pistol Buffer Tube: Foam Cheek Pad – Grip: A2 – Magazine: Detachable10/20 Magazine – Caliber: 5.56 Nato – NO SALES TO THE STATES OF NEW YORK DELAWARE and NEW JERSEY
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews