REPTILIA AUS 34MM MOUNT 1.70 BLACK
$299.66
Reptilia AUS Mount, 34mm, Anodized Finish, Black, 1.70 Bore Height 100-240
12 in stock
Additional information
| Weight | 0.5625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.3 × 4.3 × 2.6 in |
| manufacturer | Reptilia |
| model | AUS |
| size | 34mm |
| product_type | Mount |
| color | Black |
| upc | 850053448003 |
| brand | Reptilia |
| part_number | 100-240 |
Product Description
Introducing the AUS Mount for 34mm diameter magnified optics” from Reptilia. Driven by the request of an end user group” the AUS Mount is the culmination of a 2 year development program. Like their DOT Mount line the AUS Mount attaches to any M1913 Picatinny rail via their anti-snag spring-loaded nitrided steel clamp and custom bolt mounting system which can be tightened with either a 5/32 hex or a flat blade driver to sit flush with the body of the mount for a low-profile” streamline design. Also like their DOT Mount line” the AUS mount is machined from a single piece of billet 7075-T6 aluminum and is finished with MIL-STD Type III” Class 2″ hard anodize coating.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews