TENMILE HX 5-25X50 MOA FFP RED
$1,661.00
TENMILE HX 5-25X50 MOA FFP RED TMHX2550-C-3000020
2 in stock
Additional information
| Weight | 1.80625 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Trijicon |
| model | Tenmile HX |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Satin Black |
| optic_magnification | 5X – 25X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 50mm |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | MOA Ranging w/Center Dot Red |
| illuminated_reticle | t |
| adjustable_objective | f |
| upc | 719307620193 |
| brand | Trijicon |
| part_number | TMHX2550-C-3000020 |
Product Description
Manufacturer Model Number: TMHX2550-C-3000020
Manufacturer: Trijicon
Model: Tenmile HX
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Satin Black
Overall Length: 14.25″
Weight: 28.9 oz.
Shipping Weight: 3.8
Feature: First Focal Plane
Feature: Exposed Elevation Adjuster
Feature: Return to Zero
Optic Magnification: 5X – 25X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 50mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: MOA Ranging w/Center Dot Red
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews