Additional information
| Weight | 1.325 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Trijicon |
| model | Credo |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte Black |
| optic_magnification | 1X – 10X |
| main_tube_size | 34mm |
| objective_size | 28mm |
| optic_adjustments | 0.1 MIL |
| reticle | MRAD Grn/Red Segmented Circle |
| illuminated_reticle | t |
| adjustable_objective | f |
| upc | 719307620285 |
| brand | Trijicon |
| part_number | CR1028-C-2900050 |
Product Description
Manufacturer Model Number: CR1028-C-2900050
Manufacturer: Trijicon
Model: Credo
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte Black
Overall Length: 10.1″
Weight: 21.2 oz.
Shipping Weight: 3.0
Feature: Exposed Elevation/Return Zero
Feature: First Focal Plane
Optic Magnification: 1X – 10X
Optic Maintube: 34mm
Objective Size: 28mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 0.1 MIL
Optic Reticle: MRAD Grn/Red Segmented Circle
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews