HEVI 18 TSS TRKY 12GA 3.5IN #7 5/50
$88.19
HEVI-Shot HEVI-18, Turkey, 12 Gauge 3.5, #7, 2 1/4oz, TSS, 5 Rounds Per Box HS4507
79 in stock
Additional information
| Weight | 0.875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 3.3 × 1.3 in |
| dram | Max Dram |
| caliber | 12 Gauge 3.5 |
| grain_weight | #7 |
| manufacturer | HEVI-Shot |
| model | HEVI-18 |
| ounce_of_shot | 2 1/4oz |
| product_type | TSS |
| units_per_box | 5 |
| units_per_case | 50 |
| upc | 816383002049 |
| brand | HEVI-Shot |
| part_number | HS4507 |
Product Description
HEVI-Shot goes ultradense with HEVI-18 TSS Turkey” bringing best in class performance to turkey hunters. HEVI-18 TSS 18 g/cc density pellets provide high pellet counts and long-range lethality. They achieve incredibly tight patterns thanks to a unique” friction-free” sealed-in-the-shell spherical buffer. If you haven’t shot a turkey with ultra-high-density HEVI-18 tungsten shot” you should try it just for the experience” which you have to see to believe.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews