FED HI-BIRD 12GA 2.75 #8 25/250
$18.71
Federal Hi-Bird, 12 Gauge, 2.75, #8, 3 1/4 Dram, 1 1/8 oz, Shot, 25 Round Box HVF128
67 in stock
Additional information
| Weight | 2.375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 4.3 × 2.5 in |
| dram | 3 1/4 Dram |
| caliber | 12 Gauge 2.75 |
| grain_weight | #8 |
| manufacturer | Federal |
| model | Hi-Bird |
| ounce_of_shot | 1 1/8 oz |
| product_type | Shot |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 604544621273 |
| brand | Federal |
| part_number | HVF128 |
Product Description
Combine speed” hard-hitting pellets and a specialized wad to fold the highest dove” crows and pigeons” as well as pheasants and challenging upland birds. Hi-Bird uses a two-piece wad with SoftCell technology to decrease perceived recoil and produce more consistent long-range patterns. Plus” its lead shot is engineered for the optimum blend of hardness and density. The result is dense long-range patterns with more energy.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews