FED GAME LOAD 12GA 2.75 #7.5 25/250
$20.62
Federal Game Load, Heavy Field Load, 12 Gauge, 2.75, #7.5 , 3 1/4 Dram, 1 1/4 oz, Shot, 25 Round Box H12575
204 in stock
Additional information
| Weight | 2.5625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 4.3 × 2.5 in |
| dram | 3 1/4 Dram |
| caliber | 12 Gauge 2.75 |
| grain_weight | #7.5 |
| manufacturer | Federal |
| model | Game Load |
| ounce_of_shot | 1 1/4 oz |
| product_type | Shot |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 029465002176 |
| brand | Federal |
| part_number | H12575 |
Product Description
Woods or fields. Fur or feathers. Federal Game Loads have you covered. They are carefully crafted and packed with features that provide reliable” effective performance on a variety of upland game.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews