VERACITY PH 4-20X50MM HUD ILL
$1,299.99
VERACITY PH 4-20X50MM HUD ILL WIND MOA | FRONT FOCAL
107 in stock
Additional information
| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Burris Optics |
| model | Veracity PH |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black |
| optic_magnification | 4X – 20X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 50mm |
| adjustable_objective | t |
| optic_adjustments | 1/4 MOA |
| reticle | RC-MOA FFP |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 000381002037 |
| brand | Burris Optics |
| part_number | 200203 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 200203
Manufacturer: Burris Optics
Model: Veracity PH
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black
Overall Length: 15″
Weight: 27.2 oz.
Shipping Weight: 3.35
Feature: Programmable Elevation Knob
Feature: Tall Turret Knobs
Optic Magnification: 4X – 20X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 50mm
Optic Adjustable Objective: true
Optic Adjustments: 1/4 MOA
Optic Reticle: RC-MOA FFP
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews