Additional information
| Weight | 1.20625 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Riton Optics |
| model | X3 Tactix |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte |
| optic_magnification | 1X – 8X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 24mm |
| optic_adjustments | 1/2 MOA |
| reticle | OT Reticle |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 850041390017 |
| brand | Riton Optics |
| part_number | 3T18ASIBLK23 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 3T18ASIBLK23
Manufacturer: Riton Optics
Model: X3 Tactix
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte
Overall Length: 10.87″
Weight: 19.3 oz.
Shipping Weight: 2.1
Feature: Capped Turrets
Feature: Zero Resettable Turrets
Feature: Removable Throw Lever
Optic Magnification: 1X – 8X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 24mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/2 MOA
Optic Reticle: OT Reticle
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews