Additional information
| Weight | 1.25625 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Simmons Optics |
| model | Pro Target |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black |
| optic_magnification | 4X – 16X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 40mm |
| optic_adjustments | 0.1 MIL |
| reticle | Mil Dot Reticle |
| upc | 045618000141 |
| brand | Simmons Optics |
| part_number | SIM41640 |
Product Description
Manufacturer Model Number: SIM41640
Manufacturer: Simmons Optics
Model: Pro Target
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black
Weight: 20.1 oz.
Shipping Weight: 1.65
Feature: Exposed Turrets
Feature: 30mm Rings Included
Feature: Flip Caps Included
Optic Magnification: 4X – 16X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 40mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 0.1 MIL
Optic Reticle: Mil Dot Reticle
Optic Reticle Illuminated: false
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews