KONUS ABSOLUTE 5-40X56 SCOPE BDC IR
$695.99
Konus Absolute, Rifle Scope, 5-40X Magnification, 56MM Objective, 30mm Main Tube, Etched 550 ballistic (BDC) Illuminated Reticle, Matte Finish, Black, Includes Lens Cleaning Cloth 7178
1 in stock
Additional information
| Weight | 3.3125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.3 × 5.6 × 3.6 in |
| manufacturer | Konus |
| model | Absolute |
| objective | 56mm |
| power | 5-40X |
| reticle | BDC |
| size | 30mm |
| product_type | Rifle Scope |
| color | Black |
| upc | 698156071786 |
| brand | Konus |
| part_number | 7178 |
Product Description
Engineered to maximize light transmission and reduce chromatic aberration” this riflescope will provide competitive shooters with what they need most: an enormous magnification range that goes from 5x to 40x” coupled with the breath-taking sharpness and contrast of the finest ED glass.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews