WIN LB XR TRKY 20GA 3 #6 1.25OZ 10
$29.39
Winchester Ammunition Long Beard XR, 20 Gauge, 3, #6, 1 1/4 oz, Shotshell, Shot-Lok with Lead Shot, 10 Round Box STLB2036
264 in stock
Additional information
| Weight | 1.0625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 3 × 1.5 in |
| caliber | 20 Gauge 3 |
| grain_weight | #6 |
| manufacturer | Winchester Ammunition |
| model | Long Beard XR |
| ounce_of_shot | 1 1/4 oz |
| product_type | Shotshell |
| units_per_box | 10 |
| units_per_case | 100 |
| upc | 020892021563 |
| brand | Winchester Ammunition |
| part_number | STLB2036 |
Product Description
Forty yards has long been the standard by which all turkey loads were measured. No more. It’s time to go farther with Winchester Longbeard XR. Featuring new-to-the-world Shot-Lok Technology. Longbeard XR offers the tightest patterns and longest shot capability of any traditional turkey load in history – with twice the pellets in a 10″ circle out to 60 yards. Longbeard XR has the knockdown power of popular heavier-than-lead loads at a fraction of the cost.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews