REM HYPSNC STL 12GA 3.5 #2 25/250
$47.87
Remington HyperSonic, 12 Gauge, 3.5, 1.375 oz., Steel, #2, Lead Free, 25 Round Box 26795
78 in stock
Additional information
| Weight | 3.0625 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 4.3 × 3.3 in |
| caliber | 12 Gauge 3.5 |
| grain_weight | #2 |
| manufacturer | Remington |
| model | Hypersonic |
| ounce_of_shot | 1 3/8 oz |
| product_type | Steel Shot |
| units_per_box | 25 |
| units_per_case | 250 |
| upc | 047700510507 |
| brand | Remington |
| part_number | 26795 |
Product Description
Most ducks are missed from behind” but the unprecedented velocity of Remington HyperSonic Steel compensates for this by reducing required lead by 8″ at 40 yards (about a full body length) on a duck flying at average speed. It puts more steel shot in the head and neck for quicker kills and fewer misses – without changing the way you shoot. With the highest velocity and downrange pattern energies ever achieved” HyperSonic Steel takes lethality to new heights” to a level of terminal performance where more birds drop with fewer shots – at the farthest reaches of your abilities. And only Remington harnessed the wad technology to do it.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews