X3 CONQUER 6-24X50 MPSR FFP IL
$499.00
X3 CONQUER 6-24X50 MPSR FFP IL ILLUMINATED | FIRST FOCAL
32 in stock
Additional information
| Weight | 1.69375 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Riton Optics |
| model | X3 Conquer |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte |
| optic_magnification | 6X – 24x |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 50mm |
| optic_adjustments | 1/10 MRAD |
| reticle | MPSR Reticle |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 850041390062 |
| brand | Riton Optics |
| part_number | 3C624LFI23 |
Product Description
Manufacturer Model Number: 3C624LFI23
Manufacturer: Riton Optics
Model: X3 Conquer
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte
Overall Length: 14.12″
Weight: 27.1 oz.
Shipping Weight: 3.0
Feature: Exposed Tactical Turrets
Feature: R3 Zero Stop Turrets
Feature: First Focal Plane
Optic Magnification: 6X – 24X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 50mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/10 MRAD
Optic Reticle: MPSR Reticle
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews