Additional information
| Weight | 2.4 lbs |
|---|---|
| manufacturer | Trijicon |
| model | Tenmile |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Matte Black |
| optic_magnification | 5X – 50X |
| main_tube_size | 34mm |
| objective_size | 56mm |
| optic_adjustments | .05 MRAD |
| reticle | MRAD CenterDot/Wind Red/Green |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 719307403512 |
| brand | Trijicon |
Product Description
Manufacturer Model Number: TM5056-C-3000017
Manufacturer: Trijicon
Model: Tenmile
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Matte Black
Overall Length: 16″
Weight: 38.4 oz.
Shipping Weight: 4.9
Feature: Second Focal Plane
Feature: Exposed Elevation Adjuster
Feature: Return to Zero
Optic Magnification: 5X – 50X
Optic Maintube: 34mm
Objective Size: 56mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: .05 MRAD
Optic Reticle: MRAD CenterDot/Wind Red/Green
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews