VUDU PREC. 1-6X24MM SR-2 GRN
$1,395.00
VUDU PREC. 1-6X24MM SR-2 GRN VUDU PRECISION | GREEN RETICLE
5 in stock
Additional information
| Weight | 1.25625 lbs |
|---|---|
| manufacturer | EO Tech |
| model | Vudu Precision Rifle Scope |
| product_type | Accessory-Scopes |
| item_type | Optic |
| finish | Black |
| optic_magnification | 1X – 6X |
| main_tube_size | 30mm |
| objective_size | 24mm |
| optic_adjustments | 1/2 MOA |
| reticle | SR-2 7.62 BDC MOA – Green |
| illuminated_reticle | t |
| upc | 672294110224 |
| brand | EO Tech |
Product Description
Manufacturer Model Number: VDU1-6FFSR2G
Manufacturer: EO Tech
Model: Vudu Precision Rifle Scope
Type: Accessory-Scopes
Item Type: Optic
Finish: Black
Overall Length: 10.63″
Weight: 20.1 oz
Shipping Weight: 2.15
Feature: First Focal Plane
Feature: 2 hr. Auto Power Shut Off
Feature: Push Button Illum. Control
Optic Magnification: 1X – 6X
Optic Maintube: 30mm
Objective Size: 24mm
Optic Adjustable Objective: false
Optic Adjustments: 1/2 MOA
Optic Reticle: SR-2 7.62 BDC MOA – Green
Optic Reticle Illuminated: true
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews